الورسید

پخش تجمیعی کالا

ارسال در همان روز

ارسال در روز بعد

ارسال در 2 روز آینده

logo-samandehi
الورسید

پخش تجمیعی کالا

ارسال در همان روز

ارسال در روز بعد

ارسال در 2 روز آینده

نوشته های بلاگ

پست در ایران مدرن

اردیبهشت ۹, ۱۳۹۹ طراحی, موسیقی
پست در ایران مدرن

این شیوه پستی بر اساس فعالیت چاپارخانه‌ها در تاریخ ایران تا دوره صفویان و افشاریان و زندیان و قاجار به همان شکل و البته با قوت و ضعف ادامه داشت تا اینکه در اوایل دوره قاجار، عباس میرزا که ولیعهد بود اصلاحاتی جدید انجام داد و چاپارخانه‌ها منسوخ شدند. تاریخ می‌گوید امیرکبیر، واحد چاپاری جدیدی بنا نهاد که شد مسئول نامه‌رسانی و انتقال فرمان‌های حکومتی و تشکیلات آن تا زمان ناصرالدین قاجار در حد یک «اداره» بود. تا اینکه ناصرالدین دستور داد «وزارت» پست در ایران تشکیل شود.

اولین بار «پست» را چه کشوری اختراع کرد؟

پستچی قاجاری

سال ۱۲۵۹ شمسی، وزارت پست تشکیل شد و وزیرش هم «میرزا علی خان امین‌الدوله» بود که لقب «امین‌الملک» گرفت. وی تشکیلات چاپاری را که امیرکبیر بنا نهاده بود، رونق داد و به جایی رساند که به جای ماهی ۲ بار هفته‌ای ۲ بار محموله‌های پستی را از طریق ۷ خط پستی اصلی و ۵ خط فرعی به اغلب نقاط ایران ارسال می‌کرد.

اولین بار «پست» را چه کشوری اختراع کرد؟

تمبر پستی در عهد ناصری

تسهیل مدرنیته در ایران

حدود ۳۰ سال پس از تشکیل وزارت پست در ایران و در سال ۱۳۸۸ شمسی، وزارت پست با وزارت تلگراف ادغام شد و شد «وزارت پست و تلگراف». این وزارتخانه در سال ۱۳۰۸ شمسی سهام شرکت تلفن را خرید و شد «وزارت پست و تلگراف و تلفن»؛ آن‌موقع در سراسر ایران بیش از ۲۳۰ مرکز پستی و تلگرافی وجود داشت. این وزارتخانه همین‌طوری ماند و فعالیتش گسترش یافت و تا نیمه قرن حاضر از طریق انتقال اسناد و نامه و انواع مرسوله بخشی از روند مدرنیته اداری و اجتماعی در ایران را سبب شد و تسهیل کرد.

اولین بار «پست» را چه کشوری اختراع کرد؟

خودرو حمل محموله‌های پستی در اواخر دوره قاجار

مشارکت در طرح‌های کلان ملی

پس از انقلاب اسلامی نیز فعالیت‌های پستی مطابق با پیشرفت فنی و نیاز‌های اداری گسترش یافت و به‌روزرسانی شد؛ تا اینکه در سال ۱۳۶۷ «شرکت پست جمهوری اسلامی ایران» از راه رسید و در دهه‌های بعدی فعالیت‌های پستی ایران را گسترش داد و با شیوه‌های نوین الکترونیکی و ارتباطی پیوند زد.

پست در ایران تاریخچه‌ای درخشان دارد و به‌ویژه در دهه‌های اخیر در بخش مهمی از طرح‌های کلان ملی برای ارائه خدمات اجتماعی و اقتصادی مشارکت داشته است؛ از جمله توزیع کالابرگ‌ها یا همان کوپن‌های شهری و روستایی و عشایری، سرشماری عمومی نفوس و مسکن، ثبت‌نام و توزیع کارت ملی.

شرکت ملی پست ایران امروزه با بیش‌از ۱۶ هزار نیروی انسانی، ۲۹ هزار نقطه تماس و ۵ هزار مسیر مبادله پستی، سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون مرسوله را منتقل می‌کند و طیف وسیعی از خدمات را مطابق استاندارد‌های جهانی ارائه می‌دهد.

اولین بار «پست» را چه کشوری اختراع کرد؟

صندوق‌های پست قدیمی در ایران

معمولا کسی روز جهانی پست را یادش نیست و آن را به پستچی‌ها تبریک نمی‌گوید. شاید بسیاری از خدمات پست هم در جوامع امروزی از نظر‌ها پنهان باشد، ولی این خدمات آن‌قدر در جوامع بشری مهم هستند و ارزش دارند که سازمان ملل، روز جهانی پست را فرصتی برای یادآوری این نکته مهم معرفی می‌کند که خدمات پستی، یکی از زیربنا‌های توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور‌ها است.

برچسب ها:
۱ دیدگاه
  • […] پست در ایران پس از شکل گیری در دوره هخامنشی، با گذشت زمان و تغییرات حکومتی و سلسله های مختلف دستخوش تغییراتی شد. تا اینکه در نهایت در دوره قاجار و در زمان صدر اعظمی امیرکبیر،در سال ۱۲۵۸ وزارت پست تاسیس گردید و سپس در سال ۱۲۹۰ پس از ورود یک مستشار اتریشی به ایران  و با درخواست شخص ناصرالدین شاه، اصلاحاتی ساختاری در این وزارتخانه صورت گرفت و به موجب این تغییرات کشور ایران به اتحادیه جهانی پست ملحق شد. […]

درج دیدگاه