الورسید

پخش تجمیعی کالا

ارسال در همان روز

ارسال در روز بعد

ارسال در 2 روز آینده

logo-samandehi
الورسید

پخش تجمیعی کالا

ارسال در همان روز

ارسال در روز بعد

ارسال در 2 روز آینده

نوشته های بلاگ

بسته‌بندی; تاریخچه، طراحی و مزیت

مرداد ۱۸, ۱۴۰۱ بسته‌بندی, پست
بسته‌بندی; تاریخچه، طراحی و مزیت

پیشگفتار

بسته‌بندی قدمتی ۵هزار ساله دارد، شاید بتوان گفت قدمت آن با بشر متمدن برابر است. در این مقاله سعی داریم نگاهی بر تاریخچه آن، استفاده امروزی و تاثیر مستقیمش بر هویت برند داشته باشیم.

تاریخچه بسته‌بندی

در آغاز تمدن بشر از بسته‌بندی نه برای نگه داری بلکه برای انتقال مواد غذایی استفاده میکرده،می‌توان گفت از زمانی که بشر یکجا نشینی را انتخاب کرد برای انتقال مواد غذایی ناچار به اختراعی شد که امروزه بسته‌بندی نامیده می‌شود. از نخستین بسته‌بندی ها می‌توان به پوست حیوانات، کدوهای خشک شده، برگ‌ها و صدف‌ها اشاره کرد. البته نباید از این نکته گذشت که برخی از این روش‌های سنتی مانند نگه داری غلات  در چوب بامبو همچنان در برخی مناطق مورد استفاده هستند.

اما نخستین سند رسمی برای بسته‌بندی مدرن مواد غذایی بر میگردد به نوشته ایی از انصاری خراسانی در سال ۱۰۳۵ او در سفرنامه خود می‌نویسد که مصریان چاشنی‌ها و سبزیجات خود را داخل کاغذی گذاشته و به فروش می‌رسانند. نکته قابل تامل دیگر این است که طبق برخی شواهد مصریان در ۱۵۰۰پیش از میلاد از بسته‌بندی شیشه‌ایی استفاده کرده‌اند که البته سند رسمی من باب این موضوع موجود نیست.

ناپلئون بناپارت آغازگر بسته بندی فلزی مواد غذایی

می‌گویند نخستین بار ناپلئون بناپارت در سال ۱۸۰۹ مسابقه‌ای برای ایجاد روشی مناسب انتقال مواد غذایی ارتش ترتیب داد که جایزه آن ۱۲هزار فرانک بود و اینگونه بود فردی ساکن پاریس با نام نیکلاس آپرت اولین کنسرو را اختراع کرد، بسته بندی فلزی با استفاده از آلیاژ قلع استریل شده.

اولین بسته‌بندی چاپی

قدمت بسته‌بندی فلزی دارای چاپ باز می‌گردد به سال ۱۸۶۶ در امریکا و در سال ۱۹۱۰ بسته‌بندی با استفاده از آلومینیوم برای مصرف تجاری وارد فروشگاه‌ها شد و جالب است بدانید در سال ۱۸۷۵ قوطی بازکن اختراع شد و پیش از کنسروها با استفاده از میخ و چکش باز می‌شدند.

پلاستیک معجزه زیست تخریب گر

در سال ۱۸۷۰ بود که پلاستیک امروزی و بدون خاصیت چسبندگی اختراع شد و در سال ۱۹۲۰ نخستین تعریف رسمی از پلاستیک ارائه شد. می‌توان گفت که از سال ۱۹۵۰ پلاستیک راه خود را در بسته‌بندی پیدا کرد و از ۱۹۷۰ بخش بزرگی از صنعت بسته‌بندی را به تسخیر خود درآورد.

بسته‌بندی در ایران

از آنجایی که کشور عزیزمان در تاریخ همواره جزو ارکان اصلی تمدن بشریت بوده از گذشته از بسته‌بندی در ایران عبور می‌کنیم و به سوی اولین کارخانه بسته‌بندی کاغذی در ایران می‌رویم. به گفته منابع اولین کارخانه بسته‌بندی ۱۳۴۹ در هفت تپه خوزستان افتتاح شد و مقوا بسته‌بندی مدرن برای اولین بار در این کارخانه تولید شد.

بسته‌بندی پستی

با پیدایش پست امروزی بسته‌بندی پستی نیز پدید آمد، بسته‌بندی پستی در ابتدای راه همان پاکت نامه‌ها بودند که پیش‌تر در تمدن چین و در سال‌های ۱۵۰۰ برای هدیه دادن پول استفاده می‌شدند. اما با ظهور سیستم پستی مدرن و لزوم استفاده از تمبر و آدرس پاکت نامه‌های امروزی پدید آمدند.

در گذر زمان نیز با پیش رفت صنعت پست و ارسال مرسولاتی به غیر از نامه، پای جعبه‌های مقوایی به این صنعت باز شد و همزمان با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن اینترنت، فروشگاه‌های آنلاین باعث تحول بسته‌بندی شدند.

انواع جعبه پستی

جعبه سازی با ورق ۲لایه: مقوا دو لایه از یک لایه کاغذ صاف و یک لایه چین‌دار ساخته می‌شوند. با توجه به ضخامت کم جعبه‌هایی که با ورق دولایه ساخته می‌شوند، از آن‌ها برای بسته‌بندی اجناس سبک استفاده می‌شود.

جعبه سازی با ورق ۳ لایه: در ساختار این مقوا ۱ لایه چین‌دار در وسط و ۲ لایه صاف از دو طرف قرار می‌گیرند. کارتن‌های پستی سه لایه نسبت به دولایه قوی‌تر بوده بنابراین برای مرسولات با وزن معمولی مناسب هستند.

جعبه سازی با ورق ۵ لایه: وجود ۳ لایه صاف و ۲ لایه چین‌دار در ورق ۵ لایه باعث بالارفتن مقاومت جعبه‌های ساخته شده می‌باشد. این کارتن‌ها که در ابعاد دلخواه ساخته می‌شود برای بسته بندی ظروف، کتاب و اشیاء سنگین مناسب می‌باشند.

جعبه سازی با ورق ۷ لایه: اگر لازم باشد مرسوله‌ایی به کشوری دیگر ارسال شود، باید از جعبه‌های با مقاومت بالاتری استفاده کنند.صنعت کارتن‌سازی با توجه به این نیاز جعبه‌هایی با ورق‌های ۷ لایه تولید کرده است. این جعبه‌ها که ضخیم‌ترین و مقاوم‌ترین نوع جعبه محسوب می‌شوند از ۳ ورق چین‌دار و ۴ ورق صاف تشکیل شده‌اند.

طراحی بسته‌بندی

پیش از این که به این مطلب برسیم باید کمی از طراحی هویت بصری صحبت کنیم.

طراحی هویت بصری همانگونه که از اسمش پیداست هر آن چیزی است که میخواهید مخاطب شما از شما تصور کند. طراحی هویت بصری امروزه یکی از مهمترین ارکان هر بیزینسی به شمار می‌آید چرا که نوع رابطه شما به مشتریانتان را مشخص می‌کند، به طور مثال اگر می‌خواهید مخاطبین شما قشر خاصی از جامعه باشند نیاز دارید هویت بصری خود را با توجه به سلایق آن قشر طراحی کنید یا اگر می‌خواهید تمام اقشار جامعه با شما مشارکت داشته باشند نیاز به طراحی صمیمی و عامه پسند دارید.

اما هویت بصری به طور جز شامل چه مواردی می‌شود؟

رنگ سازمانی: اولین انتقال پیام شما به مخاطبینتان است.

لوگو: نمادی از تمامیت هویت و برند شما

اوراق اداری: اوراق اداری شما شامل سربرگ ، کارت ویزیت و پاکت و غیره است که می‌بایست با توجه به هویت شما طراحی شوند.

ابزارهای بازاریابی: از مهمترین ابزارهای بازاریابی می‌توان به بروشور، کاتالوگ ، تراکت، سایت و پست‌های شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد.

محصولات و بسته بندی: محصولات شما  و بسته بندی که به دست مشتریانتان خواهد رسید باید دارای هویت شما باشند.

طراحی لباس: لباس‌هایی که شما و کارمندانتان بر تن می‌کنید نمایانگر هویت شما هستند.

طراحی داخلی و خارجی محیط کار: محیط کار شما با ورود مخاطبین و یا مشتریانتان می‌بایست تجلی هویت بصری شما باشد.

و هر چیزی که تصویری از یک بیزینس در ذهن مردم ایجاد می‌کند.

هفت مرحله طراحی بسته‌بندی

مرحله اول : اولین قدم در طراحی بسته‌بندی شناخت از سه لایه طراحی آن است.

  • بسته‌بندی خارجی: اولین برخورد مخاطب با محصول شماست، بسته‌بندی خارجی می‌تواند شامل جعبه‌ای که محصول شما در آن قرار می‌گیرد باشد و یا حتی کیسه پلاستیکی که محصول شما را تا فروشگاه حمل میکند.
  • بسته‌بندی داخلی: طور کلی وظیفه محافطت از محصول شما را دارد، هرچند نباید از زیبا بودن آن چشم پوشی کرد.
  • بسته‌بندی کالا: مجموع ۲ لایه بالایی است که می‌بایست هویت برند شما را به مخاطب و یا مشتریان شما برساند.

مرحله دوم: بهترین نوع بسته‌بندی را انتخاب کنید. با توجه به تنوع بالای بسته‌بندی‌ها در این صنعت شما می‌بایست بسته‌بندی را انتخاب کنید که هم هویت برند  شما را کامل به مخاطب برساند و هم باعث سالم ماندن مرسوله شما باشد. در زیر نکات حائز اهمیت در این مرحله را لیست کردیم.

  • مرسوله: مرسوله یا کالا شما چیست؟ چه ابعادی دارد؟ فاسد شدنی است یا شکستنی؟
  • رقبا: رقبای شما از چه نوع بسته‌بندی استفاده می‌کنند؟ آیا صنف شما از نوع خاصی از بسته‌بندی پیروی می‌کند؟
  • بودجه: چه بودجه‌ایی برای بسته‌بندی خود در نظر دارید؟ نیاز دارید لوکس به نظر برسید یا خودمانی؟ چند درصد از بودجه خود را به بسته‌بندی اختصاص داده‌اید؟

مرحله سوم: شما باید بارها و بارها درباره اطلاعاتی که نیاز دارید در بسته‌بندیتان نمایش داده شود بحث کنید، استفاده از اطلاعات زیاد می‌تواند باعث سردرگمی مخاطب و استفاده از اطلاعات ناقص می‌تواند باعث ایجاد دیدگاه منفی در ذهن مخاطب شود.

مرحله چهارم: حال وقت آن رسیده تا طراحی را آغاز کنید و با توجه به موارد بالا بهترین شکل و نوع بسته‌بندی را منتاسب برند خودتان ایجاد کنید.

مرحله پنجم: نمونه‌ایی آزمایشی تهیه کنید و نظرات افرادی خارج از کسب و کارتان را جویا شوید و در صورت نیاز مجدد بسته‌بندی را ویرایش و پیرایش نمایید.

مرحله ششم: نوع چاپ و شرکتی که کار چاپ شما را انجام می‌دهد را انتخاب کنید، چرا که هر شرکت خدمات چاپی کیفیت و فرمت خاص خود را داراست.

مرحله هفتم: فایل مناسب آماده کنید. گرافیست شما می‌بایست اطلاعات کافی از شرکت چاپی داشته باشد و با توجه به این اطلاعات فایل‌هایی مناسب آماده کند تا احتمال بروز خطا در چاپ را کاهش دهد و شما ضرری متحمل نشوید.

 

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم با نگاهی به گذشته و عصر حاضر شما را از اهمیت این صنعت برای بهبود کسب و کارتان آگاه کنیم.

لازم به ذکر است یکی از خدمات ویژه مجموعه الورسید طراحی بسته‌بندی برای مشتریان خود است.

برچسب ها:
درج دیدگاه