الورسید

پخش تجمیعی کالا

ارسال در همان روز

ارسال در روز بعد

ارسال در 2 روز آینده

logo-samandehi
الورسید

پخش تجمیعی کالا

ارسال در همان روز

ارسال در روز بعد

ارسال در 2 روز آینده

نوشته های بلاگ

مرچندایزینگ یا برنامه‌ریزی چیدمان اجناس

مرداد ۲۴, ۱۴۰۱ بسته‌بندی, پست, دانستنی
مرچندایزینگ یا برنامه‌ریزی چیدمان اجناس

 

مرچندایزینگ چیست و چه اهمیتی دارد؟

 

مرچندایزینگ چیست؟

مرچندایزینگ  یا بازارپردازی  در واقع طریقه نمایش کالاها به مشتریان در فروشگاه‌ ها است. مرچندایزینگ گستره ای از فعالیت‌های بازاریابی است که در محل فروش کالاها انجام می شود و هدف آن تنها فروش  بیشتر و افزایش دیده شدن محصول می باشد. طراحی چیدمان در فروشگاه ها ، بازاریابی برای کالای مناسب و در زمان مناسب، مکان مناسب، تعداد مناسب و برچسب هزینه مناسب است.

طریقه چیدمان، فضای اشغال شده برای هر کالا، دسته بندی کالاها که شاید در نظر اول خیلی اهمیتی نداشته باشد و فکر کنیم که بصورت تصادفی است در حقیقت دارای علم و دستورالعمل های خاصی می باشد.

در واقع می توان گفت چیدمان، نحوه قرارگیری و نمایش کالاها بر طبق استانداردهای تعریف شده درمکانی مقابل دید مشتریان به منظور ایجاد انگیزه و شناخت بیشتر محصولات و تمایل به خرید آنها توسط مصرف کننده است.

شرکت ها  با توجه به نوع محصولات خود ، قوانین و استاندارهای مخصوص خودشان را دارند که در مورد شرکت های بزرگ بین المللی این قوانین درسراسر  دنیا تقریبا یکسان بوده  و از فرآیند و استاندارد یکسانی  پیروی می کند.

در شرکت های حرفه ای فروش و پخش کالاهای FMCG بخشی  به نام بازاریابی مشتریان وجود دارد که این واحد زیر نظر واحد بازاریابی شرکت مربوطه مشغول به فعالیت است.

یکی از مهم ترین وظایف این واحد بهتر و متمایز دیده شدن محصولات تولیدی  شرکت ها در فروشگاه ها است.

 

مرچندایزر چیست؟

مرچندایزر فردی  است که با هدف چیدنمان صحیح و اصولی کالاها ، در فروشگاه ها حضور دارد. در واقع  با رعایت اصولی مبانی بازاریابی ، فروشگاهی و با شناخت دقیق مخاطبین هدف ، تلاش می کنند که مخاطبین را به خرید ترغیب کنند و آن ها را به مشتری خود تبدیل نمایند.

اگر شما نیز تمایل دارید از روش های  مرچندایزینگ برای بازاریابی محصولات خود  در محل فروشگاه ها استفاده کنید، قطعا نیاز به یک مرچندایزر خبره در تیم بازاریابی خود خواهید داشت. مرچندایزر باید فردی خلاق و خوش ذوق باشد و دارای توانایی بررسی و تحلیل رفتار مخاطبین و تاثیر چیدمان کالاها  بر میزان فروش محصولات را داشته باشد. البته باید گفت آشنایی با اصول بازاریابی را می توان مهم ترین مهارت یک مرچندایزر معرفی کرد.

 

اهمیت مرچندایزینگ

حالا سوال اینجاست که  چرا این موضوع اینقدر حائز اهمیت است؟

در طی بررسی های صورت گرفته ۸۰% فروش  در قفسه ها صورت میگیرد.

معمولا چیدمان با این اهداف انجام می گیرد:

قابل رویت بودن محصولات ( محصول در دید مناسب باشد)

جلوگیری از اتمام محصول و خالی ماندن شلف ها و قفسه ها

کسب  یک مزیت رقابتی نسبت به رقبا

جذب مشتریان بیشتر و تازه

و درآخر افزایش فروش و سود شرکت

طریقه  چیدمان محصولات مشابه یک شرکت در شلف ها  معمولا با پر فروش ترین ها آن ها در ابتدای شلف شروع می شود.

به همین منظور  پلونوگرامی برای هر دسته از محصولات تهیه و در سراسر  دنیا طبق آن عمل می کنند..

لازم به ذکر است که  طبقات شلف ها بر اساس طول و ارتفاع  آن ها تعاریف خاص خودشان را دارند.

بنابراین ، متخصصان مرچندایزینگ فروشگاهی قسمت های  چیدمان را به چهار ناحیه تقسیم کرده اند  تا بتوانند بیشترین  استفاده از فضاها را داشته باشند. و کالاها  را بر اساس ویژگی های مشتریان چیدمان کنند.

طبق عکس فوق  قفسه فروشگاه ها براساس دید مشتری به چهار قسمت عمودی تقسیم می شوند:

۱- سطح سر کشیدن: این قسمت یکی از کم ارزش ترین قسمت ها است. حتی در بعضی مراکز فروش  به عنوان انبارک محصولات نیز استفاده می شود. مسئولان  چیدمان باید دقت داشته باشند  که محصولات سبکی در این ناحیه قرار دهند تا در صورت سقوط و افتادن محصولات، آسیبی به مشتریان وارد نشود. اما در فروشگاه های شلوغ و  پر ازدحام که باید از حداکثر  میزان فضا استفاده شود  و در این ناحیه برندهای کمتر شناخته شده  قرار می گیرند.

۲- سطح دید: محصولاتی که در این قسمت قرار می گیرند، بیشترین توجه و بیشترین فروش را به خود اختصاص می دهند. در فروشگاه های معتبر، رقابت زیادی برای تصاحب این سطح ها وجود دارد  و تامین کنندگان با پراخت حق شلف،برای  اخذ بهترین قسمت شلف که همان سطح دید مشتری است تلاش می کنند. محصولات ناحیه سطح دید حدود ۳۵% نسبت به سایر نواحی فروش بیشتری را دارند. خرده فروشان محصولاتی را در این ناحیه قرار می دهند که بیشترین سود را برای آن ها دارند.

برای مثال هنگامی که درب یخچال را باز می کنیم، معمولا به طبقات پایین یخچال  توجهی نداریم و حتی بطری آبی را  که در دسترس است را برمیداریم. ( پیشنهاد می گردد غذاهای سالم  را در طبقات میانی قابل دسترسی قرار گیرند تا مصرف بیشتری داشته باشند.)

{Eye level is Buy levelجمله بسیار معروفی است که در توصیف این ناحیه مطرح می شود.

در ابتدا چشم، گروه بندی ها را جستجو می کند.

در ادامه ، چشم به دنبال نام های  تجاری خاص (Brand) می گردد.

و در مرحله آخر  چشم در چهارچوب عمودی،  کالای های خاص را جستجو می کند.

۳- سطح لمس: در این قسمت  نیز محصولات با حاشیه سود بالاتری قرار می گیرند چراکه نسبت به سطح سرکشیدن و سطح خم شدن از توجه بیشتری برخورد هستند. در صورتی که یک شرکت بتواند همزمان این سطح و سطح دید را اجاره کند. قطعا بیشترین فروش را بدست خواهد آورد.

۴- سطح خم شدن: به این قسمت سطح دید کودکان نیز گفته می شود. چرا که سطح دسترسی در کودکان به این ناحیه بیشتر از سایر قسمت ها است. فروشندگان بایستی کالاهایی را که جذابیت بیشتری برای کودکان دارند را در این قسمت قرار دهند  چرا که افراد بزرگسال تمایل چندانی به خم شدن ندارند و یا به دلیل مشکلات جسمانی احتمالی  امکان خم شدن را ندارند. در این قسمت نیز محصولاتی با فروش کمتر و برند های کمتر شناخته شده قرار خواهند گرفت.

 

شکل گیری استاندارها

شکل گیری استاندارهای بیان شده  در مورد شرکت های بین المللی با بررسی های علمی  خاصی بدست آمده و تدوین شده است .

به عنوان مثال  در مورد رفتار مشتریان نتایجی بدست آمده  که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم :

  1. مشتری ها به سمت چپ نگاه می کنند اما به سمت راست حرکت می کنند در واقع در جهت حرکت عقربه های ساعت حرکت می کنند.
  2. مشتریان در راهروهای باریک سریعتر حرکت می کنند و در راهروهای پهن و باز آرام تر
  3. مشتریان ابتداعا به شلف هایی که در مقابل دید آنها هستند توجه می کنند و سپس به شلف های پائینی و در نهایت نیز به شلف های بالایی
  4. مشتری ها ۷۰% به صورت ناگهانی خرید می کنند در واقع کالاهایی را می خرند که در لیست خرید آنها وجود ندارد.
  5. مشتری ها فقط به ۵۰% کالاهایی که نمایش داده می شوند نگاه خواهند کرد.

برای انجام امور مربوط به مرچندایزینگ در شرکت ها بودجه ای چشمگیر در نظر گرفته می شود.

و در میان شرکت ها جنگی معروف به جنگ قفسه ها راه افتاده است که در این میان سود فروشگاه ها را بیشتر کرده است.

تمام قسمت های خوب فروشگاه ها و قفسه ها ، مشتریان زیادی از سمت شرکت ها دارند که این امر موجب شده هزینه های زیادی برای تصاحب آن ها انجام دهند.

بعضا هزینه اجاره ی یک متر از این فضاها در فروشگاه ها هم قیمت با اجاره آپارتمانی در  شهر تهران می باشد.

 

سخن پایانی

اهمیت موضوع مرچندایزینگ  را با جمله زیر می توانیم بیشتر درک می کنیم:

قرارگیری مکان فیزیکی محصولات ، ابزارهای پیشبرد فروش و نمایش کالا ، به گونه ای هدایت شده که توجه مشتری را جلب کرده و او را مایل به خرید نماید.

 

 

برچسب ها:
درج دیدگاه