الورسید

پخش تجمیعی کالا

ارسال در همان روز

ارسال در روز بعد

ارسال در 2 روز آینده

logo-samandehi
الورسید

پخش تجمیعی کالا

ارسال در همان روز

ارسال در روز بعد

ارسال در 2 روز آینده

نوشته های بلاگ

گزیده ای از کتاب مدیریت زمان نوشته برایان تریسی

شهریور ۱۲, ۱۴۰۱ بسته‌بندی, پست, دانستنی, مدیریت
گزیده ای از کتاب مدیریت زمان نوشته برایان تریسی

وقت و زمان گرانبهاترین سرمایه ایست که دارید . میزان کنترلی که شما بر زمان دارید بیانگر میزان آرامش درونی شما است به همین دلیل احساس ناتوانی در کنترل کردن زمان باعث ایجاد استرس و آشفتگی می شود.

اما آیا واقعا می توان زمان را مدیریت کرد؟

با بررسی و مطالعه در مورد مدیریت زمان به این نتیجه می رسید که آنچه که را می توان مدیریت کرد وقت و زمان نیست بلکه اولویت بندی کارهاست.

در واقع شما باید   توانایی این را داشته باشید که کارهای خود را ابتدا اولویت بندی کنید و سپس بر روی کارهای مهم تر تمرکز کنید و برای سایر کارها نیز راهکار دیگری را  بیابید. برای اینکه توانایی مدیریت مناسب کارها و همچنین اولویت بندی آنها به گونه ای که بازدهی مناسبی را داشته باشند را دارا باشید باید به چهار اصل زیر توجه کنید.

 • اصل اول = خواستن: هدفی را انتخاب کنید و برای رسیدن به آن  هدف مشتاق باشید
 • اصل دوم = قاطعیت: تصمیمات روشن و محکم بگیرید و تا تبدیل شدن به یک رفتار آن ها را ادامه دهید
 • اصل سوم = اراده: علی رغم تمام وسوسه های موجود، مسیر را ادامه دهید
 • اصل چهارم = نظم: مهمترین کلید برای موفقیت داشتن نظم است

ریشه اصلی موفقیت در این جمله است:

عادت های خوب را  ایجاد کن و آن ها را صاحب و ارباب خود کن

 

۷ نکته و راه حل در مدیریت بهینه زمان:

در ادامه به ۷ تکنیک مربوط به مدیریت زمان خواهیم پرداخت .

نکته اول: روانشناسی در مدیریت زمان

باورها قابلیت تبدیل شدن به واقعیت را دارند. تصویر  و دید مثبتی از خود داشته باشید. ناخودآگاه خود را مثبت نگه دارید. برای این کار باید گفتگویی درونی و مثبت داشته باشید به عنوان مثال : من مدیریت زمان عالی ای دارم. من منظم هستم. این جملات تاکیدی بر روی ناخودآگاه شما تاثیر بسزایی می گذارند. سپس در همین راستای تصمیم بگیرید مثلا زودتر خود را به جلسات برسید.

خود را آنگونه که دوست دارد و می خواهید مجسم کنید و سپس بگویید رفتارتان چه تغییری خواهد کرد و آن تغییرات را اعمال کنید. وانمود کنید و ادامه دهید تا این ذهنیات به عادت شما و واقعیت تبدیل شوند.

نکته دوم: ارزش های خود را مشخص کنید و خودتان را تجزیه و تحلیل کنید

برای یافتن اهداف خودتان در زندگی نیازمند این هستید که دقیقا از ارزشهایتان اطلاع داشته باشید و آن ها را واضح بیان کنید. برای این کار نیاز است که تجزیه و تحلیل خودتان را تمرین کنید. به شیوه زیر می توانید برای نگارش ارزش هایتان اقدام کنید.

 • من … هستم: نخستین کلمات در وصف خود را این طور بیان کنید
 • مردم … هستند: دیگران را نیز به این نحوه توصیف کنید
 • زندگی .. است: فلسفه زندگی خود را یادداشت کنید
 • بزرگترین هدف من در زندگی … است: اهدافتان را صریح و واضح و شفاف بنویسید

 

نکته سوم: بر چشم انداز و آینده خود تمرکز کنید، پایان را در نظر داشته باشید و روش خودتان را بازبینی کنید

دکتر دانیل کانمن در کتاب تفکر سریع و آهسته دو نوع تفکر را تشریح می کند

 • نوع اول = تفکر سریع: برای کارهای روزمره و شرایطی کوتاه مدت که بیشتر بر مبنای ضمیر ناخودآگاه گرفته می شود
 • نوع دوم = تفکر آهسته: پیش از تصمیم گیری نیازمند تفکر دقیق تری در مورد جزئیات داشته باشید

 

دکتر کانمن عنوان می کند که اکثر مشکلات مدیریت زمان به این علت است که زمانی  را که نیاز است قبل از اقدام تفکر کنید، این کار را انجام نداده اید و به روش تفکر سریع تصمیم می گیرید. به همین علت هر زمان خواستید تصمیم به انجام کاری را بگیرید ابتدا از خودتان بپرسید که در حال انجام چه کاری هستید و به چه دلیل این کار را انجام می دهید؟

نکته دیگر موردی است که دکتر استفان کاوی در کتاب خود به آن اشاره می کند: کارها را با تمرکز بر پایان آن شروع کنید، چشم انداز و بینش بلندمدت داشته باشید. اگر در زمان آغاز کار به نتیجه و انتهای آن فکر کنید قطعا  تصمیمات بهتری را خواهید گرفت.

در نتیجه میتوان گفت فرضیات اشتباه، ریشه اصلی همه شکست هاست. از این رو همواره راه بهتری نیز وجود دارد. برای دستیابی به فرضیات اشتباه، از طریق سوالات اساسی زیر می توان بازبینی انجام داد

 • ۱- هدف: چه کاری را باید انجام داد
 • ۲- روش و شیوه :چگونه باید آن ها را انجام داد
 • ۳- کنترل کردن: فرآیند چطور پیش رفته است
 • ۴- بازنگری کردن : آیا راه بهتری نیز وجود دارد

نکته چهارم: آینده را تصور و ترسیم کنید، به گذشته نیز بنگرید

تفکر ارزشمندترین و مهمترین کار برای تصمیم گیری و اولویت بندی بهتر است. به همین جهت لازم است در روز حداقل سی دقیقه را  به بازبینی اهداف اختصاص دهید. بهترین زمان برای این کار آغاز هر روز است. مطالعه کردن نیز قطعا بسیار موثر است.

تفکری از آینده به گذشته داشته باشید، چشم انداز بلند مدت را ترسیم کنید و سپس کارها را در جهت آن سازگار کنید. تصمیم های بهتری در زمان حال بگیرید. اگر ندانید که به کجا می روید هر مسیری هم می تواند شما را به مقصد برساند.

نکته پنجم: برنامه های خود را بنویسید

برای رسیدن به هر یک از اهداف ، فهرست و زیرفهرست هایی از کارهای خود تعیین کنید. هر دقیقه در زمان برنامه ریزی به معنی  ده دقیقه صرفه جویی در زمان اجرا. فهرست کارها را مرتب کنید. کارها را به اندازه کافی به کارهای کوچکتری تقسیم کنید زیرا هر هدف بزرگی اگر شکسته می شود دست یافتنی خواهد شد.

قانون ۸۰-۲۰ را به خاطر داشته باشید تا بتوانید موضوعاتی با بیشترین اهمیت را بیابید و همچنین کم اهیمت ها را کنار گذارید. جدا از اهداف، برنامه های خود را نیز مکتوب کنید، مشکلات را یادداشت و راه حل ها را بیابید. دانش و مهارت های بیشتری کسب کنید. افراد یا گروه ها یا سازمان هایی را که به همکاری آنها نیاز خواهید داشت تعیین کنید و با آن ها تعاملی انتفاعی تعریف نمایید به این منظور نیاز است که مهمترین افراد برای دستیابی به اهداف تان را تعیین کنید.

نکته ششم: فرآیندها را با نمودار پرت ترسیم نمایید و برای افراد اهداف واضح و شفاف ترسیم نمایید

برای کارها بر اساس نمودار پرت نموداری را ترسیم کنید و مشاهده کنید که چقدر تاثیر بر موفقیت شما خواهد داشت. هدف بدون تعیین مهلت مقرر هدفی واقعی نیست و صرفا حرف است. تعیین نمایید که کارها تا چه زمانی و با چه کیفیتی باید انجام شوند. مهمترین علت بازگشت از ورشکستی شرکت جنرال موتور ترسیم دقیق و واضح از اهداف برای هر یک از افراد بود.

نکته هفتم: لیستی از کارهای روزمره تهیه کنید و آن را با استفاده از روش الفبا ترتیب بندی، برنامه ریزی و واگذاری کنید

قدرتمندترین و مهمترین ابزار در مدیریت زمان تهیه کردن فهرست روزانه از فعالیت ها (بر روی کاغذ) می باشد. مدیران و افراد موفق افکار خود را بر روی کاغذ می نویسند. بهترین زمان برای تهیه فهرست کارهای روزانه شب، قبل از خواب می باشد تا ضمیر ناخودآگاه بتواند در خواب راه حلی برای آنها بیابد. نوشتن لیست و فهرست، ده دقیقه زمان میبرد اما ده برابر موجب صرفه جویی می شود

روش ABCDEکارهای روزمره را در پنج سطح زیر ترتیب بندی کنید و سپس از کارهای سطح E دوری کنید که ۵۰ درصد اتلاف وقت شما مربوط به این سطح است. همچنین هر کاری را امکان دارد را واگذار کنید

 • سطح A = قطعا  باید انجام شوند
 • سطح B = بهتر است انجام شوند
 • سطح C = خوب است اما نتیجه مثبت و منفی ندارد
 • سطح D = می توانید واگذار کنید
 •  سطح E = نباید انجام شود

همچنین هر کاری را که در فهرستتان نیست را انجام ندهید و پیش از آغاز و افزودن به فهرست اولویت بندی نمایید. به هر فعالیت و عملی که نشان دهنده ارزش بالای زمانتان نیست لطفا فقط بگویید خیر.

برچسب ها:
درج دیدگاه